با گیمبال بیشتر آشنا شوید!

گیمبال یا همان لرزشگیر که امروزه با نام های دیگری همچون استابیلایزر، استدی‌کم، گلایدکم و... شناخته میشود، وسیله ای است که به کمک آن لرزش‌ های دوربین در تصویربرداری در حال حرکت کم خواهد شد.

علت استفاده از گیمبال چیست؟

 در زمان های قدیم، تصویربرداری با چالش های بسیاری همراه بود و لرزش دست در هنگام تصویربرداری یکی از مشکلات عمده ای بود که تصویربرداران با آن مواجه بودند. همین عامل باعث شد تا صنعتگران و متخصصین تولید لوازم فیلمبرداری به دنبال تولید وسیله ای باشند تا به کمک آن بتوانند لرزش های ناشی از حرکت دوربین را به حداقل برسانند. در نهایت شرکت های مربوطه به ساخت وسیله ای دو یا سه محوره ای پرداختن که دوربین روی آن نصب می شود و فیلم بردار به جای در دست گرفتن دوربین، گیمبال را در دستان خود خواهد گرفت و با حرکت خود دیگر نگران لرزش دوربین نخواهد بود.

مهم ترین کاربرد لرزشگیر یا گیمبال چیست؟

بر خلاف گذشته امروزه علاوه بر تصویر برداران حرفه ایی خرید گیمبال در بین مردم مرسوم تر شده و این بدان دلیل است که کیفیت تصویر برداری هرچند برای ثبت خاطرات روزمره، افزایش چشمگیری داشته است. از طرفی این امکان برای خریداران فراهم شده است تا بتوانند حتی از گیمبال برای جلوگیری از لرزش تصاویر گرفته شده توسط تلفن های هوشمند خود استفاده بکنند. اما ظهور کوادکوپتر ها و پرنده های بدون سرنشین که قابلیت تصویر برداری را دارند باعث شد تا بیش از پیش ارزش گیمبال ها مشخص شود چرا که تصاویری که با پهپاد های تصویربردار گرفت میشود باید از هر لرزشی مبرا باشد.

 

نمایش بیشتر بستن