تفاوت بین کوادکوپتر و هلی شات چیست؟
امیرعلی نخعی
امیرعلی نخعی
30 دی 1400 | 45 : 16
تفاوت بین کوادکوپتر و هلی شات چیست؟

مولتی روتر، پایه هلی شات و کوادکوپتر است!


قبل از اینکه به سراغ بررسی تفاوت بین کوادکوپتر و هلی شات برویم با مولتی روتور آشنا میشویم. آشنایی با مولتی روتر به درک تفاوت هلی شات و کوادکوپتر کمک می کند. پرنده های عمود پرواز و یا مولتی روتور از جمله مدل های پرنده های بدون سرنشینی هستند که مجهز به بیش از ۲ موتور برای پرواز می باشند. مولتی روتور ها در ابعاد و سایز های مختلفی طراحی و تولید می شوند که طبقه بندی آن ها بر اساس تعداد موتور های آن هاست.  در حقیقت مولتی روتر را باید پایه هلی شات و کوادکوپتر بدانیم.


 
کوادکوپتر چیست؟


کوادکوپتر نوعی از مولتی روتور است که برای پرواز از ۴ عدد موتور بهره میبرد، کوادکوپتر نوعی از عمود پرواز میباشد، که جهت تیکاف و لندینگ نیازی به فضای خاصی ندارد و برای موارد مختلفی از آن استفاده می گردد.کاربرد کوادکوپتر کجاست؟


کوادکوپترها کاربرد مختلفی دارند، از کوادکوپترها میتواند برای مصارفی همچون تصویر برداری هوایی، سم پاشی مزارع کشاورزی، کوادکوپترهای مسیر یابی، کوادکوپترهای امداد و نجات، و همچنین در مصارفی همانند شناسایی محیط، نقشه برداری و… اشاره کرد.هلی شات چست؟


هلی شات (Helishot) از دو کلمه هلی و شات تشکیل شده است. هلی مخفف کلمه Helicopter است و شات نیز به معنی عکس برداری است. در حقیقت هلی شات، کوادکوپتری است که برای عکس و فیلم برداری طراحی و استفاده می شود.


هلی شات در واقع به تصویر برداری هوایی گفته می شود، هلی شات نوعی از فعل است که در واقع به عمل تصویر برداری هوایی با انواع پهپاد میتوان هلی شات گفت، اما این روزها چون بیشترین استفاده کوادکوپترها در مصارف تصویر برداری هوایی است، از این جهت به کوادکوپتر هلی شات نیز گفته می شود، اما در واقع بهتر است که نام هر دستگاهی را در جای خود به کار برد. البته در خارج از ایران به پهپاد Drone گفته می شود.پهپاد چیست؟


پهپاد در واقع نام ایرانی است. پهپاد مخفف عبارت (پرنده هدایت پذیر از دور) می باشد، که این روزها کاربرد فراوانی دارد، خیلی از افراد تا نام پهپاد را می شنوند نا خود آگاه به یاد پرنده های بزرگ بدون سرنشین نظامی میوفتند اما در واقع میتوان به انواع پرنده بدون سرنشین که از دور قابلیت هدایت را دارد پهپاد گفت.


بنابراین آیا میتوانیم به کوادکوپتر هلی شات بگوییم؟


چنانچه کوادکوپتر مورد استفاده ما صرفا برای تصویر برداری هوایی طراحی شده است بله میتوان به آن هلی شات گفت، البته هلی شات بیشتر به پرنده ها یا کوادکوپترهای حرفه ای جهت تصویر برداری هوایی گفته می شود، معمولا به کوادکوپترهای ساخت کمپانی Dji هلیشات گفته می شود.


 


کوادکوپترها و پهپادهای دسته بندیهای مختلفی دارند که به آنها اشاره میکنیم:


کوادکوپترهای مبتدی (جهت مصارف تفریحی و سرگرمی و آموزشی)کوادکوپترهای نیمه حرفه ای (جهت مصارف نیمه حرفه ای، تصویربرداری های هوایی نیمه حرفه ای و آماتور، مصارف آموزشی دانشگاهی)کوادکوپترهای حرفه ای (جهت مصارف حرفه ای تصویر برداری هوایی، نقشه برداری، سم پاشی و مصارف کشاورزی، برنامه نویسی و انجام پروژه های خاص )تفاوت بین کوادکوپتر و هلی شات به بیانی ساده تر


پیش از اینکه به سراغ انتخاب هلی شات یا کواد کوپتر برویم، بهتر است یک جمع بندی کوتاه درباره فرق هلی شات با کوادکوپتر داشته باشیم. به بیان ساده هلی شات پرنده ای است که مخصوصا برای تصویر برداری هوایی ساخته شده است. در حالی که کوادکوپتر ها مدل های مختلف با کاربرد های متفاوت دارند و اینطور میتوان گفت کوادکوپتذ هایی  که توانایی تصویر برداری حرفه ایی را دارند هلیشات هستند و دیگر مدل های کوادکوپتر که فاقد دوربین و یا تصویر برداری حرفه ایی هستند با هلی شات تفاوت دارند.

دیدگاه شما