چگونه تبدیل به یک تصویر بردار حرفه ایی شویم؟
فاطمه خداشناس
فاطمه خداشناس
30 دی 1400 | 33 : 17
چگونه تبدیل به یک تصویر بردار حرفه ایی شویم؟

امروزه با توجه به پیشرفت علم باید تصویربرداری هوایی نیز اشاره کنیم چرا که انقلابی در صنعت تصویربرداری ایجاد کرده است. این پیشرفت باعث شده تا با یک قیمت معقول بتوان در کسوت یک تصویربردار هوایی حرفه ایی حرفی برای گفتن داشت. البته مسلما این گفته به این معنا نیست که برای انکه یک تصویربردار هوایی باشید، تنها کافی است یک هلی شات خریداری کنید و تمام! برای اینکه همراه با این تکنولوژی نو ظهور گام برداریم باید چندین قدم اساسی برداریم.


 اما اصول اولیه این آموزش چیست؟


باتوجه به هزینه ها و گرانی های اخیر باید بدانیم که سرمایه گذاری بروی چنین دستگاه هایی اصلا مناسب نیست. اگرچه کوادکوپترهای مختلف دارای ویژگی های متفاوتی نیز هستند، در زیر به معرفی مواردی می پردازیم که تمام هلی شات ها باید داشته باشند:


1_گیمبال: دوربین هلی شات شما در طول پرواز می تواند در اثر باد یا حرکت خود کوادکوپتر دچار لغزش شود. گیمبال همانند یک پایدارکننده عمل می کند و جلوی لرزش دوربین را در حین پرواز پهپاد می گیرد. وجود گیمبال در خلق تصاویر هوایی بدون لرزش و عاری از هرگونه تار شدگی ضروری است.
2_GPS: این واژه در قرن حاضر برای کسی غریبه نیست و کارایی آن نیز مشخص است. برای آنکه به طور دقیق از محل هلی شات خود در حین پرواز اطلاع داشته باشید، لازم است که کوادکوپتر شما مجهز به GPS باشد.
3_FPV: این کلمه مخفف نگاه از منظر اول شخص است و به زمان هایی اطلاق می شود که دوربین هلی شات به طور زنده تصاویر را در حین پرواز به شما انتقال می دهد.
4_کنترلر پرنده: با خرید هر هلی شات از ایستگاه پرواز شما یک دستگاه کنترل کننده نیز دریافت خواهید کرد. این کنترلر به مثابه فرمان ماشین برای اتومبیل است، با این تفاوت در برخی از کنترلرها شما اطلاعات پرواز، اطلاعات باتری و… را نیز خواهید داشت.
5_عدم برخورد با مانع: با این ویژگی در کوادکوپترها، امکان برخورد هلی شات با هر مانعی که به طور ناگهانی یا از پیش در مسیر پرواز آن قرار گیرد، حذف می شود.


ای مواردی که در اینجا گفته شد تنها بخش کوچکی از اصول اولیه هلی شات ها است. اینکه پهپاد شما دارای چه ویژگی هایی باشد بستگی به مدل آرسی خریداری شده توسط شما دارد.


خرید تجهیزات مناسب


باید بدانید که برای فیلم برداری به چه نوعی از هلیشات ها نیاز دارید از این غافل نشوید که شرایط گفته شده بالا لازم است اما کافی نه!


اگر در این حوزه مبتدی هستید، پیشنهاد می شود با کوادکوپتری که خیلی حرفه ای و پیچیده نیست و وزن کمتری دارد شروع کنید. بعلاوه آنکه خرید یک هلی شات گران با گزینه های حرفه ای تصویربرداری به منزله ثبت تصاویر هوایی خیره کننده از همان آغاز نیست. تصویربرداری حرفه ای و هلی شات مستلزم تمرین فراوان است که بهتر است این تمرین با انواع ارزان تر کوادکوپترها انجام گیرد.


 


 


آشنایی با چند تجهیزات ضروری پهپادها:


1_نیاز به باتری یدک برای هلی شات خود، چراکه نهایت زمانی که پرنده شما بتواند با ظرفیت یک باتری در آسمان پرواز کند، ۱۰-۲۵ دقیقه است.
2_گارد محافظتی ملخ ها برای ممانعت از برخورد ملخ ها برای مثال با شاخ و برگ
3_گارد محافظتی یدک در مواردی که گاردهای اولیه با آسیب روبرو شوند
4_SD کارت برای اینکه هیچ وقت لنگ پر شدن حافظه نمانید
5_چراغ های LED برای پرواز هلی شات در شب
6_پد فرود برای حفاظت از هلی شات در هنگام فرود پرنده


 


چگونه با هلی شات پرواز کنیم؟


اگر نمی دانید چطور یک کوادکوپتر را پرواز دهید، مسلما نباید منتظر خلق تصاویر خارق العاده نیز باشید. در زیر به چند پیشنهاد برای آنکه کار خود را با هلی شات آغاز کنید، می پردازیم: (میتوانید به بخش آمورش شرکت ایپاک مراجعه کنید.)


1_دفترچه راهنما را مطالعه کنید و با زیر و بم هلی شات خود آشنا شوید.
2_در مورد سرعت پرواز هلی شات خود و تنظیمات آن مطمئن شوید.
3_برای هر دفعه پرواز تنظیمات دوربین هلی شات خود را چک کرده تا بهترین تصاویر ممکن را ثبت کنید.


بعلاوه، در مورد موارد زیر نیز آگاهی کامل داشته باشید:


1_مد هوشمند که به شما امکان ثبت تصاویر هوشمند در شرایط بادی و ناپایدار را می دهد.
2_مد ردیابی که برای دنبال کردن سوژه مورد نظر یا حتی خودتان در حین پرواز به کار می رود.
3_دیوار جغرافیایی که به منظور محدود کردن حداکثر ارتفاع بالا رفتن یا دور شدن هلی شات بکار می رود.


  نکات تصویربرداری با هلی شات و ترفندهای آن را به خاطر بسپارید:


راهکارهایی که به شما امکان ثبت بهترین تصاویر هوایی را می دهد، از جمله:


1_از هر منظره ای که قصد دارید تصاویر آن را به ثبت برسانید، چندین مرحله عکس و ویدیو تهیه کنید تا به عکس مد نظر خود برسید.
2_همیشه حواستان به میزان باتری باقی مانده هلی شات باشد تا در اثر کاهش باتری بهترین تصاویر را از دست ندهید یا اینکه هلی شات خود را با آسیب روبرو کنید.
3_به نور خورشید دقت داشته باشید تا تصاویر شما با سایه های ناخواسته خراب نشود.
4_سعی کنید مناظری که می خواهید ثبت کنید دقیقا جلوی دوربین هلی شات قرار گرفته باشد تا بهترین کیفیت و بهترین ثبت تصویر از آن منظره را رقم بزنید.
5_برای کاهش اثرات لرزش دوربین از لانگ شات استفاده کنید.
6_دنبال الگوهای متقارن در تصاویر خود باشید چراکه برای چشم بیننده جذاب تر هستند.


 


مهمترین اصل داشتن شم اقتصادی است!


اینکه روی هلی شات سرمایه گذاری کنید، تمام فوت و فن های این شغل را یاد بگیرید، در عین اینکه جذاب است می تواند برای شما محل کسب درآمد نیز باشد. اما به خاطر داشته باشید که این شغل در عین جذابیت، رقبای زیادی را نیز سر راه شما قرار می دهد. پس باید سعی کنید در شغل خود ممتاز و ویژه باشید.


رقبای خود را تحت نظر داشته باشید


با پیشرفت روز افزون تصویربرداری هوایی با کوادکوپترها، افراد بیشتری نیز وارد این عرصه می شوند. اگر بخواهید در این بازار باقی بمانید باید رقبای خود تحت نظر بگیرید و بدانید در کجاهای این شغل خلاء وجود دارد.


برای مثال، شاید تمام افرادی که در این حوزه کار می کنند به ثبت تصاویر ثابت با هلی شات متمرکزند و از ساخت ویدیوهای هوایی غافل اند. یا شاید در این حوزه فقط بر روی تصاویری با کیفیت خیلی بالا که قیمت تمام شده بیشتری نیز دارند تمرکز شده است و شما می توانید به فکر خلق آثاری باشید که برای افرادی با درآمد متوسط نیز مناسب باشد.


سعی نکنید در حوزه ای وارد شوید که پیش از شما اشباع شده است. تا جایی که می توانید خود را متمایز و خاص کنید و دنبال سوژه هایی باشید که تک و منحصر به فرد باشند و بتوانید از آن یک خط مفهومی در آثار خود به جای بگذارید.


آثار خود را در شبکه های اجتمایی به نمایش بگذارید:


مردم همیشه در دنیای اینترنت به دنبال افرادی هستند که بتوانند به آنها در کار با هلی شات و تصویربرداری هوایی کمک کند. پس بهتر است جایی برای نمایش آثار خود به صورت انلاین داشته باشید تا دیده شوید، مثل تمام صفحات مجازی!


میتوانید عضو و همراه پیج اینستاگرامی شرکت ایپاک شوید؛ یرای اینکار کلیک کنید.


و اما کلام آخر


اگر ندانید از کجا باید تصویربرداری هوایی با هلی شات را آغاز کنید، کار سختی را در پیش خواهید داشت. اما اگر سنجیده قدم در این حرفه بگذارید، با کمی توصیه از افراد خبره و پشتکار می توانید در آن موفق شوید. پس کافی است در ابتدا اطلاعات لازم در این حوزه را جمع آوری کرده و کوادکوپترها و قابلیت های آنها را به خوبی مطالعه کنید تا بتوانید در بازار کار هلی شات موفق و متمایز باقی بمانید.

دیدگاه شما